blog

Çok Kanallı Dijital Pazarlama : Omnichannel

Çok Kanallı Dijital Pazarlama : Omnichannel

Her geçen gün gelişen teknoloji ağı ve şirketlerin ve müşterilerin dijitalleşen dünyası çok kanallı dijital pazarlama ihtiyacını daha da arttırmıştır. Çok kanallı dijital pazarlama müşteriye tek bir kanaldan ulaşmak yerine birçok kanaldan birbirini takip eden süreçler sonucunda online veya offline olarak ulaşmak, potansiyel müşterileri bulmak ve var olan müşterileri korumak olarak tanımlanabilir.

Örnek : Çok Kanallı Dijital Pazarlama Stratejisi

Akıllı telefonunuzdan X  bir markanın web sitesine girerek ayakkabı çeşitlerine baktınız ama satın alma eylemini gerçekleştirmediniz. Sonraki süreçte firmanın uyguladığı Remarketing reklamları (Yeniden pazarlama) sayesinde baktığınız ayakkabı veya ayakkabı modelleri tekrar akıllı telefonunuzda bir uygulamada görünür hale geldi.

Bir satın alma eylemi gerçekleştirmek için telefonunuzu ya da dizüstü bilgisayarınızı kullanarak tekrar firmanın web sitesini ziyaret ettiniz ve satın alma işlemini gerçekleştirdiniz. Ayakkabıyı isterseniz web sitesi veya mobil uygulamadan satın aldıktan sonra mağazaya giderek teslim alabilir veya kargo ile teslim edilmesini de seçebilirsiniz.

Bu siparişi verirken tamamen dijital cihazlarınızdan yararlandınız ve kargo ile teslimat seçeneğini seçtiniz ancak ürünün teslimi ile ilgili bir sorun olduğunda mobil cihazınızdan müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiniz ve sonrasında firma size e-mail üzerinden dönüş sağladı.

Hatta diyelim ki ayakkabıyı teslim aldınız ama bir üretim veya kullanım hatasından dolayı fiziksel mağazaya giderek ürünün değişim ya da iadesini yaptınız. Bu süreç içerisinde fark etmeden pek çok kanalı entegre bir şekilde kullandınız.

İşte bu örnekte gördüğünüz gibi birçok kanallı bir arada kullanarak hem satın alma hem satış sonrası destek gibi konuları bir arada barındıran online ya da offline süreçler çok kanallı dijital pazarlama stratejinizi oluşturmaktadır.

Çok Kanallı Dijital Pazarlama Reklamları

İşletme ürün ve hizmetlerine göre şekillenebilecek olan çok kanallı dijital pazarlama reklamlarını bir e-ticaret sitesi üzerinden ele alacağız.

Ürün tanıtımı yaparken temel alınan reklam modellerinden en bilinenleri Google Ads, Facebook ( Instagram’da dahil) Twitter ve LinkedIn platformları baz alınır. Hatta Google Ads ve Facebook reklam platformları genellikle 1. sırayı ortak paylaşırlar. Hangisinin sizin için daha önemli olduğu yatırım getirisine göre belirlenmektedir.

Entegrasyon Kodların Önemi

Reklamlarınızı oluşturmadan önce yapmanız gereken teknik işlemler vardır. Google dönüşüm kodları, Facebook pixel kodu, Twitter ve Linkedin kodları gibi hayati önem taşıyan ve verilerinizi, satışlarınızı anlamlandırabilmeniz için gerekli olan bu kodları web sitenize ve uygulamanıza yerleştirmeniz gerekmektedir. Aslında tüm stratejiniz bu kodlar üzerine kuruludur ve bu kodlar olmazsa çok kanallı dijital pazarlamayı yapmanız mümkün değildir.

Entegrasyon Kodları Ne İşe Yarar ?

Tüm bu kodlar müşterilerinize remarketing yapılmasını, bir uygulamada veya web sitende reklamlarınızla tekrar karşılaşmasını, e-maillerini kontrol ederken reklamlarınızı tekrar görmesini, bir video izlerken reklamlarınızla etkileşime girmesini sağlamaktadır.

Reklam stratejinizi oluştururken bu kodlar müşterilerinizi takip eder ve onları ikna etmek için reklamlarınızla tekrar tekrar karşılaşmasını sağlar. Tabi bunu yaparken platformlara özgün farklı reklam çeşitleri kullanmak müşterilerinizi sıkmaz. Bunu da dikkate almalı ve reklamlarınızı ilgi çekici ve farklı yaratmalısınız.

Çok Kanallı Dijital Pazarlamada Offline İşlemler

Tüm dijital süreçlerin sonucunda ürünü sepete ekleyen müşteriye ürünü nasıl teslim almak istediğiyle ilgili soru sorabilirsiniz. Müşteri ürünü kargo ile değil de mağazan satın almak isterse eğer müşteriye online olarak vereceğiniz bir kod ile mağazaya giderek offline olarak işlemi tamamlamasını, satın almasını sağlayabilirsiniz. Ya da müşteriniz aldığı üründe yaşadığı bir problemi size mobil uygulamanız veya web siteniz üzerinde bulunan iletişim numarasından size offline olarak iletebilir.

Yukarıda paylaştığım örneklerin dışında işletme modelinize uygun birçok online ve offline pazarlama modelleri mevcuttur.

Bu Yazıyı Paylaş

Doğru bir yatırım getirisi elde etmek için bizimle iletişime geçin