E-Ticaret Kavarmı ve Uygulaması
blog

E-Ticaret Kavramı ve Uygulaması

E-Ticaret Kavramı ve Uygulaması

E-Ticaret Web Site Tasarımı Nasıl Olmalıdır ?

E-ticaret web sitesi tasarımı, her şeyden önce ergonomisi yüksek olmalıdır; Ziyaretçiler için basit, içerik ve görsel olarak güçlü, anlaşılması kolay ve kullanımı kolaydır. Bu nedenle, sitenin grafik arayüzü, kullanılan renkler, erişim yapısı, menü ve programlama altyapısı kullanıcı dostu olarak oluşturulmalıdır. E-ticaret ile alışverişin %85’i mobil cihazlarla yapıldığından, özellikle mobil uyumlu olması ana kriterdir.

  • Orijinal Tasarım

E-ticaret sitesinin tasarımı markaya özgü olmalı ve markanın çizgilerini yansıtmalıdır. İnternet, milyonlarca web sitesi ve işletmenizle aynı veya benzer ürünleri satan birçok marka ve siteye sahip bir platformdur.
Sizi onlardan farklı kılan şey, orijinal kullanıcıyı sıkmayacak ve satış hedefine ulaştıracak farklı bir tasarıma sahip olmanızdır.

  • Tüm Cihazlarla Uyumlu Bir Tasarım (Responsive)

E-ticaret sitenizin, kullanılan her cihazda kendine özgü ergonomisini koruması çok önemlidir. Örneğin, E-ticaret siteniz her cihaza özgü standart bir tasarıma sahip değilse, kullanıcılar okumak istedikleri alanı yakınlaştırmak zorunda kalabilir veya sitenin bir bölümü görünür olabilir veya Menü alanını kullanmak zorlaşır ve gitmek istedikleri sayfayı bulamayabilirler. Bu, kullanıcının siteyi kullanamayacağı anlamına gelir. Sitenizin tüm masaüstü bilgisayarlarla, tabletlerle ve akıllı telefonlarla uyumlu olması önemlidir. Tasarım, tüm çözünürlüklerde ve boyutlarda rahatça kullanılmalıdır.

  • Güncellik 

Web sitenizin tasarımı, İnternet’in sürekli değişen dünyasında geliştirilmelidir ve güncel kalmalıdır. Sabit ve gelişmemiş bir site tasarımı, sitenin gelecekte hiyerarşik olmasına neden olacaktır. Bu, geleceğe yatırım yapılmamış geçici bir yatırım anlamına gelir. Yeni özellikler eklemeniz istendiğinde, tasarımı baştan yapmanız gerekecektir. Bu da zaman ve para kaybına neden olacaktır.

  • Site Hızı

Ürün ve hizmeti en kısa sürede kullanıcıya ulaştırmak için web sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesi gerekir. Bu, güçlü bir sunucu ve yüksek bant genişliği gerektirir. Aynı zamanda, siteden indirme hızını azaltmak için yüksek megabaytlık animasyonlar, fotoğraflar, videolar ve sesler kullanılmamalıdır. Veya boyutlar optimize edilmelidir.

  • Erişilebilirlik

Ziyaretçiler, E-ticaret sitesini tüm tarayıcılarda (Firefox, Opera, Google Chrome, vb.) açabilmeli, sitede kolayca gezinebilmeli ve tüm tarayıcılarda aynı tasarımı görebilmelidir. Diğer bir nokta ise web sitesinin çözünürlüğünün farklı cihazlara uyum sağlaması gerektiğidir.
Ayrıca, kullanıcı aradıklarını menü ve dolaşım alanlarında bulabilmeli ve sayfalar arasında kolayca gezinebilmelidir. Kullanıcının hedefe en fazla 3 adımda ulaşması en önemli kriterlerden biridir.

  • Güvenlik

Web sitesi kullanıcıları ve arama motorları tehlikeli siteleri sevmez ve her iki şekilde de değer kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, sunucu tarafında, yazılım tarafında tüm güvenlik açıklarının tanımlanması ve yok edilmesi gerekir. Sitenizi güvenli hale getirmenin yanı sıra, bir SSL sertifikanız olması, belirli dönemlerle yedeklenmesi ve yönetim paneli giriş şifrenizin kırılması zor olmalıdır.

  • Web site içeriği

Web siteniz itibarınızdır. Kullanıcılar web sitenizdeki ilk deneyimlerinde, hatalı içerikle, çalışmayan sayfalarla, kötü tasarımla ve anlaşılmayan bir menü yapısıyla karşılaştığında, iyi bir izlenim bırakmamış olursunuz. Web sayfalarında kullandığınız konular, içerik ve resimler sizi ve işletmenizi doğru bir ifade etmelidir.

  • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uyumlu

Bir E-ticaret sitesi tasarlarken, arama motorlarının mantığını bilmeniz ve bu mantığa dayalı tasarım oluşturmanız gerekir. Sitenizi tasarlarken arama motorlarında doğru indeks alacak bir yapı oluşturmazsanız, arama sonuçlarından hiçbir zaman dönüş sağlayamazsınız. Bu nedenle, her sayfa arama motorları tarafından sağlıklı bir şekilde indekslenmelidir. Tasarım sayfalarında oluşturulacak başlık ve açıklama alanlarının oluşturulması ve panelde kullanıcıya sunulması da gereklidir.

Bu Yazıyı Paylaş