SEO: Arama motorlarında Öne Çıkmak
blog

SEO : Arama Motorlarında Öne Çıkmak

SEO: ARAMA MOTORLARINDA öNE ÇIKMAK

Arama Motorlarındaki Varlığınızı Arttırmanın En İyi Yolu

Dünyadaki en güzel siteye sahip olmak iyidir, ancak arama motorlarda bir varlık sergilemiyorsanız bu bir işe yaramaz. Web sitenizin SEO’su üzerinde çalışarak, mümkün olduğunca çok kişi için görünür hale gelirsiniz. Amaç, sadece kitlenizi genişletmek değil aynı zamanda kitlenizi korumaktır. Anahtar kelime seçimi, optimize edilmiş içerik pazarlaması, backlink stratejisi, rekabet analiz, hiçbir şeyi şansa bırakamazsınız.

1. SEO Analizi ve Optimizasyonu (On-Page SEO)

  • Arama sonuçlarındaki (SERP) konumunuzu etkileyen ana kriterler üzerinde geniş çaplı bir araştırma gerçekleştirerek işletmeniz için başarılı bir SEO stratejisi uygulamalısınız.
  • Ayrıca işletmeniz için en alakalı anahtar kelimelerin analizini yapmalısınız.
  • İş sektörünüzü, coğrafi konumunuzu ve ana rakiplerinizin uyguladığı stratejileri analiz edin.
  • Ardından, sitenizin teknik optimizasyonuna geçiş sağlamanız gerekir (sitenizin görsel yönünü etkilemeden yapılacak olan çalışma). Bu adım sitenizi, Google’a uygun hale getirilmesini sağlar (Yükleme hızı, meta etiketler, h1, h2, h3, h4, h5, h6 başlıkları).
Backlink

2. Site Dışı Bağlantılar / Backlink Oluşturma (Off-Page SEO)

Anahtar kelimeleriniz tanımlandıktan ve siteniz optimize edildiğinde, popülaritenizi artırarak rakiplerinizi aşacak harici bağlantılar (backlink) oluşturmalısınız. Site dışı bağlantılar ve alan adı otoritesi bugün Google için hala en önemli konumlandırma ölçütleridir.

Bağlantıların miktarından çok, kaliteleri çok önemlidir. Google, 10 alakasız bağlantı yerine gerçek bir etki alanı yetkisine sahip kaliteli bir bağlantıya daha fazla ağırlık vermek için algoritmasını geliştirmiştir. Sektörünüzdeki en iyi fırsatları belirleyerek rakiplerinizin backlink yani site dışı bağlantılarını analiz edin.

Konum

3. Yerel İndeksleme - Google Haritarlar

Yerel indeksleme / SEO, konumunuza yakın bir hizmet veya ürün arayan kişilere görünmenizi sağlar. Bunun için “Google Haritalar” da bulunmanız yeterli değildir,  “Google My Business” hesabınızı açarak işletmeniz hakkında daha detaylı bilgiler sağlamalısınız (çalışma saatleri, fotoğraflar, açıklamalar, ilgili kategori, müşteri yorumları, web sitesi vb.). Güçlü bir yerel SEO stratejisi sizi bölgenizde lider yapabilir.

Aslında Google, Google Haritalar’ın yalnızca yerel aramalar için ilk 3 sonucunu görüntüler. Bu nedenle müşteri sayınızı artırmak üzere ilk 3’te olmak için her şeyi yapmanız önemlidir.

4. İçerik Oluşturma - İnbound Marketing

İyi bir SEO stratejisi benzersiz içerik gerektirir. Bir içerik stratejisinin amacı, ana anahtar kelimelerinizdeki konumunuzu iyileştirmek olup aynı zamanda yeni anahtar kelimeleri (yatay kelimeleri) hedefleyerek trafiğinizi arttırmaktır. Bir blog veya bir haber/tavsiye bölümü sitenize anahtar kelimeler sağlamak ve SEO’nuzu artırmak için ideal bir kaynaktır.

Yatırım Getirisi

5. Yatırım Getirinizi Ölçün (ROİ)

Başarınız gerçekleştirdiğiniz çalışmaların ciddiyetine ve doğru uygulanmasına bağlıdır. Google Analytics, Google Search Console, Google Merchant gibi çalışmalarınızın takibini sağlayarak SEO performansınızın yakın takibinde kalın (Anahtar kelimeleriniz, ziyaretçilerin sayısı, hemen çıkma oranı, dönüşüm sayısı, yatırım getirisi… ile pozisyonlarınızın gelişimi).

Bu Yazıyı Paylaş

Doğru bir yatırım getirisi elde etmek için bizimle iletişime geçin