Sosyal Medya Hespaları Yönetimi
blog

Sosyal Medya Hesapları Yönetimi

Sosyal Medya Hesapları Yönetimi

Sosyal medya yönetimi sırasında; Sosyal medya sayfalarının ve sosyal medya hesaplarının nasıl kullanılması gerektiği, bu sürecin nasıl ele alınacağı, kriz anında süreç yönteminin nasıl izleneceği ele alınarak farklı olası senaryolarda doğru kararı vermekle alakalıdır. Bugünlerde iletişim açısından güçlü bir yere sahip olan sosyal medya, öngörülemeyen bir pazarlama stratejisi olarak görülebilir. bu nedenle sosyal medya yönetiminin önemi güçlenmektedir.

Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır ?

Sosyal medyayı yönetirken dikkate alınması gereken birkaç kriter vardır. Bunlar;

  1. Genel hedefleme: ilk olarak ulaşmak istediğiniz kitleyi belirlemeniz gerekir. Kitlenizin cinsiyetini, yaş grubunu, ilgi alanlarını ve neleri sevdiklerini bilmeniz gerekir. Böylece kitlenizi sosyal medya işlemlerinizle mutlu edebilir ve kitlenizin size olan ilgisini artırabilirsiniz. Bu mutluluğu ve sadakati, kitlenizi özel hissettirerek de elde edebilirsiniz. Hedef kitlenizi özel hissettirmek için doğum günlerini kutlayabilir, soru sorabilir ve özel indirimler alabilirsiniz.
  2. İçerik yönetimi: Sosyal medya etkin yönetimi ile arama motorlarında iyi bir adım kaydetmek istiyorsanız, markanıza ilişkin algınızı güçlendirmelisiniz. Bu işi en iyi şekilde yapmak istiyorsanız, içerik yönetiminden vazgeçmemelisiniz. İçerik yönetimi, sosyal medya yönetiminin en önemli kriterlerinden biridir. Sosyal medya işlemlerinde kullandığınız üslubun anlaşılabilir olduğundan ve kitlenize fayda sağlayan içerikte olduğundan emin olun. Bu, hedef kitlenizle aranızdaki iletişimin güçlü kalmasını sağlayacaktır.
  3. Diyalog yönetimi: Dijital platformda müşteri ilişkileri uzun soluklu ve sürekli olması  diyalog yönetimi ile alakalıdır. Diyalog yönetiminin kullanım amacı; Hedef kitle ve marka arasında uzun vadeli sadakat yaratmak. Bunu yönettiğinizde, sosyal medya takipçilerinizi kategorilere ayırmanız ve her kategorideki bireylerin marka ile arasındaki ilişkiyi anlamanız gerekir. Böylece ne tür paylaşımları sevdiklerini kolayca anlayabilirsiniz
  4. Rakip Analizi: Sosyal medyayı yönetmede bir diğer önemli faktör, rakiplerinizin sosyal medyada nasıl paylaşımlar yaptığı ile alakalıdır. Bu paylaşımları analiz ederken, kullandıkları üslubu ve takip ettikleri sosyal medya sayfaları üzerinde durmalısınız.
  5. Reklamcılık yönetimi: İnternetteki reklam sayısı gün geçtikçe artmaktadır. İnternette reklam almayı tercih eden marka sayısındaki artışla birlikte, reklam yönetimi sosyal medya yönetiminin merkezinde yerini almıştır. Markalar için pahalı bir iş gibi görünse de, aslında aldığınız etkilişime kıyasla çok düşük fiyat bütçesi olan bir alandır. Doğru reklam çalışmasıyla, ulaşılan hedef kitle çözümlenebilir ve yapılan çalışmanın doğru yönde olup olmadığı sonucuna varılabilir.
  6. Analitik: Sosyal medya eylemlerinin analizi de önemlidir. Bu analizler doğrultusunda, oluşturulan strateji yanlışsa değiştirilebilir ve doğruysa geliştirilebilir. Arama motoru reklamları analiz için çok fazla detaylı bilgi sağlarken, Facebook ve Twitter bu konuda biraz yetersiz olabilir. Böyle bir durumda, markaların sosyal medya yönetim ajanslarının desteğini alması yararlı olacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş