Web Site Tasarımı Nasıl Olmalı?
blog

Web Site Tasarımı Nasıl Olmalı ?

web Site Tasarımı Nasıl Olmalı ?

Günümüzde kaliteli bir web sitesine sahip olmak şarttır. İyi tasarlanmış bir web sitesi işiniz için önemli olmakla birlikte dijital dünyada “marka vitrini” niteliğindedir.

Bir web sitesi oluşturmak temelinde; Tasarım, performans, kullanıcı deneyimi ve güvenlik ilkelerini bir bütün haline getirmekten ibarettir. Bu yapıyı sizin için en iyi şekilde oluşturuyoruz. Basit bir web sitesinden e-ticaret sitesine, ihtiyaçlarınızı karşılamak için tüm web tasarımı çözümlerini uyguluyoruz.

Her şirket bütçesi, hedefleri ve büyüklüğü bakımından farklılıklar gösterir. Tam olarak bu nedenden dolayı, her müşteriyi bu kriterler doğrultusunda ele alarak farklı tasarım modellerinde çalışıyor, sadece size özel çözümler sunuyoruz.

İyi bir Web Sitesinin Özellikleri

İyi bir web sitesi, hedeflerinize ulaşmanızı sağlar. Dijital pazarlama ajansımız sizin için, “dönüşüm sağlayan” siteler oluşturmayı hedefler. Bu sayede en iyi yatırım getirisini elde edersiniz.

İhtiyaçlarınızı belirlemek tasarıma yön verecektir:

  • Vitrin niteliğinde markanın prestijini yansıtmak,
  • Ziyaretçi çekmek (blog sitesi),
  • Satışlarınızı artırmak: E-ticaret sitenizden satın almaları arttırmak,
  • Potansiyel müşterilerinizi tetiklemek: form doldurarak müşteri datası oluşturma, bağış alma, bültene abone olma,
  • Müşteri kitlenize bilgi aktarımı sağlamak.

1. Her Cihaza Uyumlu (Responsive)

İnternet kullanıcıların %84’ü artık mobil cihazlardan erişim sağlarken, web sitenizin her cihaza uyumlu tasarım sağlaması çok önemlidir. Google ayrıca, web sitelerin mobil tasarım uyumluluğunu kontrol ettiği gibi uyumluluk sağlamayan web sitelerini arka sayfalara doğru atmaktadır.

Kullanıcılar özellikle mobilden erişim sağladıkları sitede, özgün ve sade bir yapının yanı sıra büyük butonlar, kolay erişebilir bir menü, büyük yazılar görmeyi tercih etmektedir.

Sitenizin masaüstü görünümü, mobilde aynı şekilde yansıtılması size büyük bir müşteri, prestij veya ziyaretçi kaybına  yol açacaktır.

2. Site Grafikleri

Sitenizin modern tasarımı sizi memnun edeceği gibi ziyaretçilerinizi de memnun edecektir. Sitenizin özellikle grafiklerine yoğunlaşmalısınız. Fakat dikkat etmeniz gereken bir konu kullandığınız özel tasarım resim boyutlarının optimize edilerek siteye eklenmesidir. Yüksek boyutlu resimler site yüklenme hızınızı düşüreceğinden ziyaretçilerin kaçmasına da neden olacaktır. Bir resmi sitenize eklemeden önce kalitesinden ödün vermeden online olarak Tiny PNG sitesinden mutlaka süzgeçten geçirerek ekleyiniz.

3. Renkler ve Yazı Fontu

Web sitenizin tasarımsal ahengini renk uyumluluğu ile tamamlamak, yazı fontunuzu doğru belirlemek hitap ettiğiniz ziyaretçi kitlesine doğru algıyı oluşturmak adına çok önemlidir. Basit konular gibi gözükseler de, söz konusu iki kriter üzerinde yeteri kadar zaman harcayarak, tasarım başlamadan önce karar vermelisiniz.

4. Yönetici Paneli

Sitenizin tamamlanma aşamasından sonra içerik, resim veya yeni yazı ekleme gibi işlemlerinizi rahatça gerçekleştirebileceğiniz bir yönetici paneline erişiminiz olması gerekir. WordPress tabanlı web sitelerinin yönetici paneli oldukça basit olurken, tasarım değişiklikleri yapmak istediğinizde web yöneticileri tarafından oldukça popüler olan bu uygulama ile kolayca çözüm bulabilirsiniz.

5. Site Güvenliği

Bir web sitenin en başta SSL sertifikası ile şifrelenmesi ve güvenli bağlantı sağlanması gerekir. Devamında ise, web sitenizde bulunan formlardan, mail kutunuza spam postalarının gelmesini önlemek için formları bir captcha kodu ile korumak önemlidir.

6. Ergonomik Yapı

a. Kolay Erişebilirlik

Sitenizi tamamlandıktan sonra kendinizi ziyaretçi yerine koymalısınız. İyi bir web sitesi basit ve akıcı ergonomiye sahiptir. Siteniz, ziyaretçilerin sayfalarda kaybolmaması için yeterince basit ve sade bir yapıda olmalıdır. Kullanıcılarınızı etkilemek için çok fazla resim, video, özellik veya animasyon eklemenin bir anlamı yok. Ziyaretçiler web sitesinde aradıklarını bulmalarını kolaylaştıracak şekilde mümkün olan en iyi ergonomik tasarımdan oluşmalıdır. Ziyaretçi sitedeki amacına en fazla üç tıklamayla ulaşılabilmesi çok önemlidir.

b. Web Standarlarının Korunması

İyi bir sitenin belirli web standartlarını korumasının ergonomik açıdan yararları vardır; Sayfadaki bilgiyi özetleyen bir resim, güzel bir başlık, genel yapı oluşumu (Hakkımızda, hizmetler, ürünler, blog, iletişim vs…) ve şirket logosu. Ziyaretçi bu sayede sitenin kontrolünü daha kolay ele alabilir ve gezinmesi daha akıcı olur.

c. Site Etkileşimi

Siteniz teşvik edici olmalıdır. Ziyaretçilerinizin sitede mümkün olduğunca uzun süre kalmasını istemelisiniz. Tek bir içerikte birden fazla konuyu ele almaktan ziyade bunları bir çok konu başlığı altında dağıtmalı ve konular arası geçişi mümkün hale getirmelisiniz. Google Analytics aracını kullanarak “Hemen çıkma oranı” değerlerini kontrol ederek içeriklerinizin kalitesini ölçebilir ve site etkileşiminizin başarısını gözlemleyebilirsiniz. Web pazarlamasında, bu gösterge yalnızca bir sayfayı ziyaret ettikten sonra siteden ayrılan İnternet kullanıcılarının yüzdesini ölçer.

d. Sosyal Medya Araçları

Son olarak, olası satışa sunduğunuz ürünleri tanıtmak için sosyal ağlarınıza ve blogunuza maksimum bağlantı eklemeniz doğru olacaktır. Bu sayede kullanıcıların sitenize girişi için birkaç olası alternatif sağlamış olursunuz.

Sosyal medya hesapları yönetimi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş